Daily Class Schedules

Kindergarten

Kinder AM (M-Th)
Larkin & Moss
8:30-8:45 8:45-9:30 9:30-9:45 9:45-10:00 10:00-10:30 10:30-11:00 11:00-11:30
TBD* TBD* Recess TBD* TBD* TBD* TBD*
Kinder PM (M-Th)
Larkin & Moss
12:00-12:15 12:15-12:45 12:45-1:15 1:15-1:30 1:25-1:40 2:00-2:30 2:30-3:00
TBD* TBD* TBD* Recess TBD* TBD* TBD*
Kinder Fridays 8:30-10:30 11:30-1:30
AM PM

*Regular Kindergarten classroom teaching all subjects- rotations between 2 teachers

Primary Clusters’ Schedule

Note: some classes are choosing to keep their homeroom all day on Fridays.
Please check with your child’s teacher for their current Friday schedule.

PC1 Mon-Thurs
1st – Nikolaev
2nd – Forrest
3rd – Lucero
8:30-10:00 10:00-10:30 10:30-10:50 10:50-11:10 11:10-12:15 12:15-1:00 1:00-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Block 2 Recess Lunch Continue Block 2 Specials Block 3 Homeroom
PC1 Friday 8:30-9:30 9:30-10:15 10:15-10:35 10:35-10:55 10:55-11:10 11:10-12:10 12:10-1:30
Homeroom Block 1 Block 2 Recess Lunch Continue Block 2 Block 3 Homeroom
PC2 Mon-Thurs
1st – Peterson
2nd – Young
3rd – Rodriguez
8:30-10:00 10:00-10:50 10:50-11:10 11:10-11:30 11:30-12:15 12:15-1:00 1:00-1:45 1:45-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Block 2 Recess Lunch Continue Block 2 Block 3 Specials Continue Block 3 Homeroom
PC2 Friday 8:30-9:30 9:30-10:35 10:35-10:55 10:55-11:15 11:15-12:15 12:15-1:30
Homeroom Block 1 Block 2 Recess Lunch Block 3 Homeroom
PC3 Mon-Thurs
1st – Mahan
2nd – Noyce
3rd – Salmond
8:30-10:00 10:00-11:10 11:10-11:30 11:30-11:50 11:50- 12:15 12:15-1:45 1:45-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Block 2 Recess Lunch Continue Block 2 Block 3 Specials Homeroom
PC3 Friday 8:30-9:30 9:30-10:30 10:30-10:55 10:15-11:15 11:15-11:35 11:35-12:10 12:10-1:30
Homeroom Block 1 Block 2 Block 3 Recess Lunch Continue Block 3 Homeroom

Intermediate Clusters’ Schedule

All Intermediate Cluster Teams will be keeping their homerooms on Friday for Science and Social Studies.

IC1 Mon-Thurs
4th – Gianchetta
5th – Gordon
6th – Hayes
8:30-10:00 10:00-10:45 10:45-11:30 11:30-11:50 11:50-12:10 12:10-1:00 1:00-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Block 2 Specials Recess Lunch Continue Block 2 Block 3 Homeroom
IC1 Friday 8:30-9:30 9:30-10:30 10:30-10:55 10:15-11:15 11:15-11:35 11:35-11:55 11:55-1:30
Recess Lunch
IC2 Mon-Thurs
4th – Ransom
5th – Fonua
6th – Baker
8:30-10:00 10:00-10:45 10:45-11:50 11:50-12:10 12:10-12:30 12:30-1:00 1:00-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Specials Block 2 Recess Lunch Continue Block 2 Block 3 Homeroom
IC2 Friday 8:30-9:30 9:30-10:30 10:30-10:55 10:15-11:35 11:35-11:55 11:55-12:15 12:15-1:30
Recess Lunch
IC3 Mon-Thurs
4th – Richins
5th – Davies
6th – McClellan
8:30-9:15 9:15-10:00 10:00-10:45 10:45-12:15 12:15-12:35 12:35-12:55 12:55-2:30 2:30-3:00
Homeroom Block 1 Specials Continue Block 1 Block 2 Recess Lunch Block 3 Homeroom
IC3 Friday 8:30-9:30 9:30-10:30 10:30-10:55 10:15-11:55 11:55-12:15 12:15-12:35 12:35-1:30
Recess Lunch